Aloes

wrz 1, 2017 przez

Aloes

Aloes (Aloe L.) jest wiecznie zielonym wieloletnim sukulentem z rodziny liliowatych. Rodzaj ten liczy 180 gatunków, rozprzestrzenionych głównie na stepach i sawannach Afryki, na Madagaskarze i Półwyspie Arabskim. Aloes zaczęto uprawiać w Indiach, a następnie na Antylach. Uprawia się następujące gatunki: aloes drzewiasty.
 W ZSRR uprawia się na skalę przemysłową tylko pierwszy gatunek (jako roślina pokojowa i szklarniowa znany w Europie od 1700 r.).

Aloes drzewiasty osiąga w swej ojczyźnie (Afryka Południowa) 4 m wysokości, natomiast w mieszkaniach i przy uprawie jednorocznej nie przekracza zwykle 70 cm. Jest to najbardziej rozpowszechniony gatunek, uprawiany w Afryce, krajach śródziemnomorskich, Europie Wschodniej i Ameryce Północnej jako roślina ogrodnicza i lecznicza, w ZSRR w Adżarii jako roślina roczna. System korzeniowy aloesu drzewiastego jest wiązkowy, rozmieszczony w wierzchniej warstwie gleby. Korzenie są cylindry­czne, szarawo żółte, silnie rozgałęzione; rośliny dwuletnie i starsze wydają corocznie w dolnej części pędy boczne („odnóżki”). Liście skrętoległe, obejmujące łodygę, szarawozielone, z niebieskawym,

Podobne

Tagi