Kabaczek
Kabaczek jest krzewiastą formą dy¬ni zwyczajnej z rodziny dyniowatych. Po¬chodzi z Ameryki Północnej. Resztki łodyg i nasion kabaczków uprawianych w 3000 roku przed naszą erą znaleźli archeologowie w Pueblo, w stanie Kolorado (USA). Obecnie uprawia się je także w Europie Zachodniej i Wschodniej, Azji, Afryce i Australii.
Kabaczek jest rośliną roczną, jednopienną. Ma liście duże, wzniesione, pięcioklapowe z głębokimi zatokami, na długich, kanciastych ogonkach. Liście i ogonki są sztywno szczeciniasto owłosione. Kie¬lich beczkowaty. Kwiaty jednopłciowe, osadzone pojedynczo, żółte. Wszystkie pręciki zrośnięte ze sobą. Kolumienka pylników stożkowata. Znamię pomarańczowe. Owoc jagodo-kształtny, przeważnie cylindryczny, rzadziej słabo wygięty. Od wzejścia roślin do zbioru owoców upływa 40—50 dni. Plon owo¬ców z jednej rośliny wynosi 5—9 kg.
Znaczenie gospodarcze i le¬cznicze. Z młodych owoców sporządza się różne potrawy lub kon¬serwy (kawior kabaczkowy i in.); służą także jako pasza dla bydła. Przygotowuje się z nich kiszonkę, mieszając z paszami objętościo¬wymi; 100 kg owoców zawiera 5,5 jednostek pokarmowych, 0,7 kg białka strawnego, 40 mg% witaminy C (obfitują w nią zwłaszcza zawiązki 5—8-dniowe). Nasiona zawierają 34—57% tłuszczu. Ka¬baczek jest cennym przedplonem dla zbóż.
Owoce kabaczka są łatwo przyswajane przez organizm, a dzię¬ki wysokiej zawartości celulozy ułatwiają trawienie, zapobiegają otyłości i nagromadzaniu się cholesterolu. Zalecane są osobom starszym.
Rozmnażanie i agrotechnika. Na południu wysiewa się kabaczki do gruntu, w strefie środkowej i na północy uprawia się je z rozsady. Sieje się wówczas, gdy temperatura na powierzchni gleby wynosi 12—15°C. Ilość wysiewu 2,5 kg na 1 ha, głębokość siewu 5—7 cm. W strefie środkowej stosuje się rozstawę 0,7X 0,7 m lub 0,8 X 0,8 m, na południu — 1,4 X 0,7 m. Przed jesienną orką rozrzuca się obornik (25—30 t na 1 ha) i wysiewa nawozy mineralne (45—60 kg NPK na 1 ha); w rowki wnosi się kompost w ilości 3—5 t na 1 ha, 300 kg superfosfatu i 300 kg wapnia (na glebach o odczynie kwaśnym) na 1 ha. Plon owoców wynosi 20—30 t z 1 ha (do 1001 z 1 ha). Plantacje nasienne muszą być oddalone o 500— 1000 m od plantacji innych odmian lub dyni zwyczajnej. Plon nasion wynosi 200—400 kg z 1 ha.