Anyż
Anyż, czyli biedrzeniec anyż jest rośliną roczną z rodziny baldaszkowatych . Przypuszczalną ojczyzną są wschodnie wybrzeża Morza Śródziemnego (za przodka uważany jest gatunek P. cretica Poir. z Azji Południowo-Zachodniej). Anyżu nie spotyka się wstanie dzikim. Uprawiany jest w Hiszpanii, Francji, Holandii, Włoszech, Bułgarii, Rumunii, Polsce, Turcji, Afganistanie, Indiach, Chinach, Japonii, Afryce Północnej, Meksyku, Argentynie i innych krajach, w ZSRR głównie w europejskiej środkowej strefie czarnoziemnej, a także na Ukrainie, Kaukazie Północnym, w Baszkirii i Azji Środkowej.
Korzeń anyżu jest cienki, wrzecionowaty, palowy, wrastający w glebę na głębokość 50—70 cm. Łodyga obła, prosta, krótko owłosiona, wysokości 25—60 cm, z płytkimi, podłużnymi bruzdkami, w górze rozgałęziona. Liście dolne na długich ogonkach, całobrze- gie lub wrębne, okrągłonerkowate, grubo ząbkowane; środkowe na długich lub krótkich ogonkach, trójlistkowe z klinowatymi, piłkowanymi listkami; górne siedzące, 3—5-krotnie pierzaste, z równowąskimi lub wrębnymi odcinkami. Kwiaty drobne, białe, zebrane w baldachy złożone z 7—15 szypuł. Korona pięciopłatkowa, pręcików 5, słupek z dolną, dwukomorową zalążnią i dwiema szyjkami. Kwiaty obcopylne, zapylane przez pszczoły. Owoc — rozłupnia rozpadająca się na 2 rozłupki, jajowata lub gruszkowata, nieco owłosiona, długości 3—4 mm, szerokości 1,5—2,5 mm, ze słabo zaznaczonymi żebrami, między którymi (oraz na osadce) znajdują się przewody zawierające olejek eteryczny. Owoce mają przyjemny aromat i słodkawokorzenny smak. Masa 1000 rozłupek — 2—3,6 g. Dojrzewające owoce osypują się i łatwo rozpadają. Okres wegetacji trwa 110—130 dni. Kwitnienie w czerwcu — lipcu, owocowanie w sierpniu.Znaczenie gospodarcze i lecznicze. Jako roślina lecznicza anyż używany był w starożytnym Egipcie, Helladzie i Rzymie. Do Rosji przywieziono nasiona anyżu po raz pierwszy w trzydziestych latach ubiegłego wieku.
Świeże liście anyżu używane są w gospodarstwie domowym do sporządzania sałatek i do przybrania potraw. Owoce służą za korzenną przyprawę do sosów i dań mięsnych